Co to jest Uncjała?
Uncjała była ważnym etapem rozwoju pisma europejskiego. Używano jej w okresie od III do X wieku. Właśnie wtedy skrybowie zaczęli stosować nowe materiały piśmiennicze - przede wszystkim pergamin, co pozwoliło wprowadzić zaokrąglenia kształtach liter, dotychczas złożonych głównie z linii prostych.
Uncjała jest pismem majuskułowym – tzn. składa się wyłącznie z wielkich liter. Litera rozpoczynająca zdanie lub akapit może być za to nieco powiększona, ale bez zmiany kształtu. W przeszłości uncjała wykorzystywana była głównie do pisania kodeksów, czyli pierwszych ksiąg. Pojawiały się one od czasów Cesarstwa Rzymskiego, jako doskonalsza forma zapisu tekstów niż zwoje.
Średniowieczne kodeksy były księgami o tematyce zarówno religijnej, jak i świeckiej. Pisano je na pergaminie (wyprawionej skórze cielęcej). Przed rozpoczęciem pracy nad przepisywaniem tekstów wygładzano karty pumeksem lub ostrzem noża i kreślono linie. Do dziś zachwyca nas kunszt z jakim ozdabiano średniowieczne księgi. Iluminatorzy tworzyli niewielkie, lecz efektowne rysunki (tzw. iluminacje) na marginesach ksiąg lub wyszukane inicjały, które pojawiały się na początku akapitu. Gotowe karty zszywano i oprawiano w drewno, skórę, płytki z kości słoniowej lub pozłacaną blachę wysadzaną klejnotami. Tworzenie ksiąg było wówczas niezwykle pracochłonne i kosztowne.
Dlatego właśnie uncjała kojarzy nam się z zamierzchłymi czasami, królewskimi dworami i starymi klasztorami. Może pora już ją nieco odkurzyć i zobaczyć, jak pomysłowo zastosować ten krój w tworzeniu naszych własnych tekstów?
Uwspółcześnioną wersję uncjały będziemy ćwiczyć na warsztatach kaligrafii - ZAPRASZAMY!
>>> WARSZTATY KALIGRAFII <<<
Do zobaczenia,
Natalia Droździk
Pracownia Kaligrafii OKTOPI