Pióra wieczne Pelikan
W roku 1838 chemik Carl Hornemann opracował własny, wyjątkowy odcień atramentu i postanowił rozpocząć jego produkcje w niemieckim mieście Hanower. Za szczegółową datę powstania firmy uważa się dzień 28 kwietnia 1838 roku – taką datą sygnowany jest najstarszy z zachowanych dokumentów firmowych, czyli ówczesny cennik. Dlatego też wszystkie istotne dla firmy rocznice liczone są właśnie od tego momentu.
Przez 180 lat istnienia Pelikan dał miłośnikom piór całe mnóstwo radości.
W roku 1901 zostaje wprowadzona na rynek, znana do dnia dzisiejszego, seria atramentów „4001”, zaś trzy lata po ich premierze Pelikan wypuszcza produkt o nazwie „Pelikanol”. Była to biała pasta do klejenia papieru. Niezastąpiona i rewolucyjna w zastosowaniu aż do lat 60-tych ubiegłego stulecia.
Rok 1929 to znamienita data w historii Pelikana. Jest to rok narodzin pióra wiecznego „Pelikan”. Na początku swego istnienia nosiło ono właśnie taką nazwę, bez numeracji. Później zyskało ono numer 100. Zastosowano w piórze tłoczkowy system napełniania, czyli tzw. dyferencjał, którego zasada działania polega na tym, że obracanie pokrętła tłoczka powodowało jego minimalną zmianę położenia w czasie, gdy sam wewnętrzny tłok przesuwał się o wiele dalej w przeciwnym kierunku. Rozwiązanie to było na owe czasy prawdziwą rewolucją. Ten system napełniania, jest z powodzeniem stosowany obecnie we wszystkich piórach Pelikana z serii „M”.
Pióro Pelikan 100 otrzymało także transparentne okienko podglądu atramentu. Umożliwiało to kontrolowanie jego poziomu w czasie pisania. Okienka w początkowym okresie produkcji miały barwę brązową, a potem zastąpiono je zielonymi.
W roku 1931 Pelikan wprowadza opakowanie 12 sztuk farb wodnych z serii 735/D12. Były to pierwsze farby w plastikowym pudełku w wymiennej kolorystyce skierowane do młodzieży. Wzornictwo pudełka, czyli różnobarwne pasy, utrzymano do roku 1950.
W listopadzie 1953 roku pióra Pelikan otrzymują nowy bezbarwny tłoczek i modernizacji podlega sekcja, jako jednostka wkręcana do korpusu.
W setną rocznicę powstania firmy, czyli w roku 1938, Pelikan wydaje katalog firmowy zaprojektowany przez O. H. W. Hadank'a. Dokonał on również zmiany wyglądu logo firmy, które będzie obowiązywało przez najbliższe 60 lat. 3700 pracowników firmy świętuje w fabrykach Pelikana na całym świecie (Hanower, Wiedeń, Mediolan, Barcelona, Zagrzeb, Buenos Aires, Gdańsk oraz wiele innych).
W roku 1950 dobiega końca załamanie wywołane II Wojną Światową. Rozpoczyna się znaczne ożywienie gospodarcze w Niemczech. W tym czasie firma wprowadza na rynek pióro wieczne z serii 400. Dzięki charakterystycznemu wzornictwu obudowy w czarno -zielone pasy produkt zyskuje niesamowitą popularność i doskonałą rozpoznawalność w swojej klasie.
Wraz z modelem 400, Pelikan wypuszcza mniejsze, tańsze pióro. Otrzymuje ono numer 140. Także wyposażone jest w złotą stalówkę. Na początku produkowano je w kolorach czerwonym, zielonym, niebieskim, czarnym oraz szarym. Z szarego koloru zrezygnowano po kilku miesiącach produkcji, gdyż materiał silnie się odbarwiał i pękał. Na początku roku 1954 wprowadzono do modelu 140 wzornictwo identyczne, jak w Pelikanie 400.
Korzystając z rosnącego popytu i ugruntowania marki, Pelikan w maju 1955 roku wprowadza pióro szkolne o numerze 120 (współcześnie wznowione w serii kolekcjonerskiej). Tym samym staje się konkurencją dla firm do tej pory obsługujących tą gałąź rynku jak np. Soennecken.
Kolejny przełom to wprowadzenie pióra szkolnego "Pelikano" w roku 1960. Wraz z nim dystrybuowano broszurę na temat zalet nauki pisania piórem wiecznym oraz ekspertyzę bezpieczeństwa konstrukcji tegoż instrumentu. Wygodny system napełniania (wymienne naboje) oraz ergonomiczny kształt sprawiły, iż w krótkim czasie pióro "Pelikano" stało się najpopularniejszym piórem szkolnym, rekomendowanym przez nauczycieli.
Pelikan nie był jedynym wiodącym producentem piór wiecznych. Pod wpływem popularności modelu Parkera nr 51 firma niemiecka prezentuje nowy model w latach 1965 do 1969. Tym piórem jest Pelikan 20 Silvexa. Jest to pióro o zupełnie innym kształcie niż dotychczas oferowane przez Pelikana.
Pod nazwą „Tintentiger” w roku 1972 Pelikan wprowadza wymazywacz atramentu – niezwykle przydatny produkt, pozwalający łatwo i czysto usunąć napisy wykonane atramentem w kolorze niebieskim. W roku 1974 nazwę przyboru zmieniono na „Pelikan Tintenblitz” po to, aby w roku 1977 przybrała ona ostateczną postać „Super Pirat”, używaną po dziś dzień. „Super Pirat” to obecnie najlepiej sprzedający się w Niemczech produkt tego rodzaju.
Firma Pelikan rozwija dalej gamę produktów piśmiennych przeznaczonych dla najmłodszych dzieci – działania te podejmowane są w ścisłej współpracy z ekspertami z tej dziedziny oraz ukazują dodatkową misję edukacyjną Pelikana na rynku. Uwidocznia się również coraz silniejsza pozycja piór wiecznych Pelikan.
W roku 1984 wprowadzono model pióra wiecznego o numerze „481”, by już po dwóch latach zmienić nazwę na M150. Było to nieduże pióro o klasycznym dla Pelikana kształcie. Wrócono do poprzedniego klipsa. W roku '97 pióro zostało przeprojektowane i zyskało nowy kształt. Rok po premierze modelu M150 pojawia się także model M200. Na początku produkcji pióro ma jedynie kolor czarny. Potem pióra te produkuje się w kilku wersjach kolorystycznych, marmurkowych.
Firma, zachęcona sukcesem piór z nowej serii, postanawia wypuścić kolejny model. Tym razem sięga do swej tradycji i reaktywuje słynny już model 400. Pióro było niemal identyczne, jak poprzednik z lat pięćdziesiątych. Otrzymało jednak nową stalówkę: złotą, 14- karatową oraz plastikowy spływak z poprzecznymi żeberkami. Pojedynczy pierścień skuwki ma grawer „Pelikan W. Germany”. Tak samo jak poprzednicy, w roku 1997 pióro przechodzi proces przeprojektowania. Wprowadzono nową, złotą, dwukolorową stalówkę, pokrętło tłoka oddzielono od korpusu dwoma wąskimi ringami. Skuwka także otrzymała dodatkowy, wąski pierścień, tuż nad już obecnym szerokim.
Pióro M400 dało początek serii piór „Souveran”. Pióra z tej serii mają identyczny wygląd, różnią się jednak wielkością i użytymi materiałami do ich wykonania. Seria Souveran składa się z głównych gałęzi numeracji piór: M400, M600, M800, M1000. Seria ta jest głównym projektem produkcyjnym firmy Pelikan produkowanym do dnia dzisiejszego.
Jesienią 1993 roku zaprezentowana zostaje pierwsza limitowana edycja piór wiecznych Pelikan „Blue Ocean”.
Kolejny krok w ekspansji rynku to wprowadzenie atramentów luksusowych z serii Edelstein. Są to atramenty w nowych, eleganckich flakonach dostępne w kolorach Onyx, Sapphire, Topaz, Jade, Aventurine, Mandarine oraz Ruby.
Kolejne kolory to tzw „Ink od the Year” czyli atramenty produkowane wyłącznie w danym roku. Są to 2011 Tanzanite, 2012 Turmaline, 2013 Amber, 2014 Garnet, 2015 Amethyst, 2016 Aquamarine, 2017 Smoky Quartz, 2018 Olivin. Od roku 2016 wydaniu atramentu roku, towarzyszy także wydanie pióra roku w odpowiednim kolorze. W tym roku, jest to Olivin.
Firma Pelikan ciągle się rozwija i zaskakuje klientów nowymi pomysłami, opartymi na historycznych, sprawdzonych przez lata patentach. Na dniach światło dzienne ujrzy model M600 Vibrant Orange.