Dwa sklepy w Krakowie: ul. Skotnicka 175, ul. Kilińskiego 2

Wróć do sklepu

Zawartość koszyka

Darmowa dostawa (InPost Paczkomaty 24/7) już od 800,00 zł.

Koszty dostawy:

Od 11,50 zł

suma: 0,00 zł
Przejdź do podsumowania
Asortyment Moje zakupy
Kategorie blog
Chmura tagów
Dbamy o własne pióro - kilka drobnych wskazówek 30

"Zakupiłem nowe, wieczne pióro. Przesyłka dotarła, odpakowałem pióro, założyłem nabój i pióro nie chce pisać..." Jak pielęgnować w codziennym życiu swój przyrząd piśmienny?

Jest na to bardzo prosta rada!!!

Jak dbać o pióra wieczne

Stalówki w procesie produkcji, jeszcze w postaci blaszek czy to stalowych czy złotych, są pokrywane warstewką oleju. Natłuszczanie ma także miejsce przy dalszych krokach jej wykonania, czyli wycinaniu, tłoczeniu, wybijaniu wzoru czy nacinaniu skrzydełek. Gdy stalówka jest gotowa, następuje jej mycie. Jednak nie zawsze wszystkie produkcyjne zabrudzenia zostają usunięte.

Rozpisywanie pióra na sucho i potrząsanie nim nie przynosi dobrego efektu. Szorując suchą stalówką po papierze, bez atramentu, zbieramy jedynie kawałeczki celulozy i zapychamy przestrzeń między skrzydełkami stalówki.

Pióro należy dokładnie odtłuścić.

Do tego procesu wystarczy zwykła ciepła woda oraz dosłownie kropla dowolnego płynu do mycia naczyń. Około kropli na jedną szklankę wody.

Zamoczenie w tak przygotowanej kąpieli sekcji pióra (patrz artykuł – budowa pióra), na kilka chwil, powinno wystarczyć. Następnie dokładnie musimy wyczyszczoną część wypłukać tak, by usunąć resztki rozcieńczonego płynu do naczyń. W tym celu używamy zwykłej, chłodnej, bieżącej wody kranowej. Jej strumień w żaden sposób nie uszkodzi pióra, nie zaszkodzi mu a dokładnie wymyje.

Współcześnie stosowane w wiecznych piórach spływaki, mają bardzo skomplikowaną budowę. Gęsta sieć żeberek i kanałów spływowych gwarantuje perfekcyjne podawanie atramentu, pod warunkiem, że nie ma między żeberkami zanieczyszczeń. Także w nowych piórach możliwe jest, że jakiś paproszek zaplątał się w fazie składania pióra. Może to skutkować przerywaniem w czasie pisania i zaburzonym przepływem atramentu.

Aby taką niedogodność usunąć, potrzebna będzie nam gumowa gruszka lub strzykawka. Po nabraniu do strzykawki lub gruszki wody, przepłukujemy intensywnym ciśnieniem wody sekcję pióra przykładając strumień wody od tej strony, gdzie zakładamy naboje lub konwerter.

Zmieniamy kolor atramentu:

Ilość dostępnych na rynku atramentów jest ogromna. Możemy wybierać w całej palecie barw. By w pełni cieszyć się nowym kolorem atramentu, warto wcześniej pióro dokładnie wypłukać z resztek starego koloru.

W tym celu, możemy sekcję pióra włożyć pod strumień bieżącej wody tak by woda wpadała do sekcji od strony gdzie wkładamy naboje. Warto wcześniej troszkę pióro zamoczyć w pojemniku z wodą. Zaschnięty atrament zbierający się na żeberkach spływaka rozpuści się i łatwiej go będzie można wypłukać.

Do przepłukania pióra, można użyć sposobu opisanego wyżej używając strzykawki lub gumowej gruszki.

Po oczyszczeniu pióra ze starego atramentu, stawiamy na kilka minut sekcję stalówką do dołu, opartą na chusteczce higienicznej lub ręczniku papierowym. Papier wyciągnie wodę ze spływaka, dzięki czemu nasz nowy atrament od samego początku będzie miał dokładnie taki sam odcień i konsystencję, jak w kałamarzu.

Podobnie postępujemy w przypadku gdy atrament w naszym piórze, po dłuższym nieużywaniu zaschnie. Z tą różnicą, że wydłużamy czas moczenia pióra w zbiorniku z wodą.

Pamiętajmy, by płukać pióro tak długo, jak długo będzie z niego wypływała zabarwiona atramentem woda.
Do czyszczenia piór wiecznych nie używajmy absolutnie żadnych środków chemicznych jak ocet, rozpuszczalniki, wybielacze czy inne agresywne środki czyszczące. Do utrzymania czystości pióra lub jego wyczyszczenia wystarczy kranówka z płynem do mycia naczyń lub bez niego. W ekstremalnych przypadkach, niezbędne jest użycie myjki ultradźwiękowej, ale  o tym opowiemy później.

Dbając o własne pióro, sprawiasz że jest ono wieczne !

Sprawdź najlepsze atramenty i tusze oraz preparaty do czyszczenia piór

Komentarze do wpisu (30)

16 maja 2016

Bardzo fajne pióro na zdjęciu Co to za model?

19 maja 2016

cyt. za Dexter To Parker Duofold "HM Queen Elizabeth II". Model z 2002 roku wydany by upamiętnić wstąpienie na tron Elżbiety II. Pióro jest pokrywane 23 karatowym złotem (electroplated. Pióro jest ozdobione na skuwce 1.5 karatowym ametystem a na korpusie i skuwce ma inskrypcję napisaną w ciągu: “Queen Elizabeth II by the Grace of God, Queen of this Realm and Her other Realms and Territories, Head of the Commonwealth, Defender of the Faith". Kosztuje jakieś 800 funtów i jest jeszcze dostępne :)

21 listopada 2016

Super bardzo dobra rada, wyplukalam moje pioro abardziej czesc że stalowka pod biezaca woda oraz umylam plynem do naczyn iznow pieknie pisze bez zacinania.

4 grudnia 2016

Czy ocet na pewno szkodzi piórze? Na niektórych forach przeczytałem, że kilka kropel nie zaszkodzi.

18 grudnia 2016

Bardzo przydatna informacja. Przetestowałem i działa :) Polecam !!!

20 grudnia 2016

Moje pióro (Jean Louis Scherrer) leżało kilka lat, bezczynnie, teraz chciałam je uruchomić, kupiłam naboje Parkera (czarne), i nic...:( Płukałam, bez skutecznie. Co jeszcze można zrobić żeby zadziałało??

29 grudnia 2016

A jak przeczyścić lub rozpisać nieużywane wcześniej pióro marki "pióro", które nie jest na naboje, ale ma mechanizm jak w piórach Hero, czyli taki gumowy zbiorniczek i blaszkę, którą się naciska, żeby ten zbiorniczek napełnić? Moje, pomimo, że wydaje się być drożne, nie chce pisać, nie pomaga też zamoczenie końcówki w wodzie - pióro napisze ze 2 literki i atrament znów nie leci...

10 stycznia 2017

Opinie co do octu są bardzo różne, też się z nimi spotkaliśmy. My bazujemy na swoim doświadczeniu oraz opinii producentów pióro. Z octu nie korzystamy. Ocet to roztwór o charakterystycznym ostrym zapachu i kwaśnym smaku o właściwościach zakwaszających. W swoim składzie ma m.in sód, potas, magnez które w niczym nie pomagają. Fakt, że często octu używamy aby pozbyć się zabrudzeń ale czy od razu aż tak drastycznie :)

10 stycznia 2017

Ewa, pióra ze zintegrowanym tłoczkami to trudna sprawa ale nie niemożliwa. Często reanimujemy pióra Pelikana dla których charakterystyczną cechą jest wmontowany tłok. My mamy ułatwioną sytuację bo korzystamy z myjki ultradźwiękowej i sprawa jest bardzo prosta. Klienci często natomiast zostawiają pióra na noc w szklance do odmoczenia się. Stosuje się również wielokrotne wpompowywanie w tłok po prostu letnie wody zamiast atramentu. Cierpliwość i wielokrotne próby powinny pomóc. A chyba, że to zupełnie inna kwestia - ATRAMENT !!! używany a dokładnie jego rodzaj. Jeżeli używałaś atramentu pigmentowego nie będzie łatwo, ale to już sprawa na dłuższe wypracowanie :)

10 stycznia 2017

JotKa, twój problem jest podobny jak u Ewy być może problem leży w atramencie.

1 czerwca 2017

No właśnie , jak dbać o pióro które na codzień pracuje z atramentem o właściwościach archiwizacyjnych ? W kilku instrukcjach piór wyczytałem ,że takiego atramentu się nie zaleca ale co zrobić jak się kolor podoba i pokusa straszna i jak teraz żyć ? Jak myć ? Jak dbać ?

19 czerwca 2017

Panie Macieju, powstał artykuł o atramentach wodoodpornych ( zapraszam tutaj http://www.twojepioro.pl/pl/n/17 ) i właśnie powstaje na temat dbania o pióra z takim atramentem - zapraszam za kilka dni.

30 czerwca 2017

U mnie na początku zaschną tusz nabiłam jeszcze raz pióro ale to nic nie pomogło bo pisało i przerywało, i dopiero jak wymyła pisze super. Na początku dałam go pod bieżącą wodę a potem do miseczki ciepła wodę troszkę płynu nawet wciągnęłam płyn z wodą do zbiornika, później dokładnie wypłukałam i osuszyłam i fantastycznie pisze.

18 lipca 2017

Doskonałe porady - moje pióra znów piszą jak dawniej :):):) Dziękuję!

26 lipca 2017

Zadziałało dziękuję !

7 sierpnia 2017

niestety na moje pióra to nie podziałało... może one faktycznie są jakieś liche.

24 września 2017

Działa!!! Kupiłam kiedyś na wyprzedaży domowej piękne stare pióro. Niestety nie pisało. Przeleżało w szufladzie kilka lat. Dopiero dziś, kiedy przeczytałam Pana poradę, zrobiłam mu porządne mycie. Teraz pisze jak złoto i to złotą stalówką. Fajna strona. Mam jeszcze jedno takie stare, te zaś zalewa i ciekawa jestem czy jest na to sposób. Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję.

11 listopada 2017

Dzięki za wpis!!! Pióro jak nowe :)

1 marca 2018

Kupiłem Pilota Justus95. Mam wrażenue, że stalówka śluzga się nieznacznie po papierze i wymaga dociśnięcia, aby uzyskać prawidłową ilość atramentu. Czy można przepłukać sekcję i stalówkę wodą z dodatkiem płynu do naczyń?

29 października 2018

Witam. Kupiłem tydzień temu dwa Pióra Visconti Manhattan Magma. Pióra przyszły z Florencji. Niestety jedno miało całkowicie wykrzywiona stalówkę. Oczekuje na wymianę na nowe. Przyjrzałem się drugiemu i okazało się ze skrzydełka stalówki są lekko rozchylone. Czy można to u Was naprawić? Stalówka jest w rozmiarze F i wykonana jest z 23k Palladu. Niestety

15 stycznia 2019

Posiadam pióro Mark Twain, do tego naboje Parker (zazwyczaj niebieskie, jeden ton kkrystyczny). Dziś po wymianie naboju pióro przestało pisać :( *pióro upadło na panele, z bardzo małej wysokości (15 cm). Jest wartości sentymentalnej i wyrzucanie (propozycje z innych grup/fora) nie wchodzi w grę. Pomocy!

2 marca 2019

Dziękuję bardzo, działa!

2 marca 2019

Dziękuję bardzo, działa!

12 lipca 2019

Mam ukochane pióro firmy Parker. Kobiece (różowe!), ciężkie, świetnie leży w dłoni. To pióro na naboje. Nagle przestało pisać. Kiedyś już czytałam porady z tej strony i zapamiętałam, że należy je wykąpać w ciepłej wodzie. Nie pomogło. Pióro leżało a ja o nim pamiętałam. Dzisiaj coś mnie tknęło i jeszcze raz zaglądnęłam na Waszą stronę. Okazało się, że trzeba do kąpieli dodać kropelkę płynu do naczyń. No i co? Pomogło!!! Pisze cudnie. Dzięki za poradę. Serdecznie pozdrawiam.

16 lipca 2019

Halina Wilamek, cudowna informacja !

16 lipca 2019

Karolina, cieszymy się niezwykle, że pomogliśmy uruchomić Twoje pióro :) Polecamy się !

24 kwietnia 2020

Do czyszczenia jedynie gorąca woda z mydłem w płynie (polecam biały jeleń), Można też użyć proszek do prania gdy chcemy pozbyć się skutecznie tłuszczu czy smarów z tłoczków, ocet też potrafi się przydać gdy chcemy pozbyć się kamienia lub opornego wyschniętego atramentu... Shaffer'owski skrip nie chciał się rozpuścić w wodzie z mydłem, po użyciu octu efekt natychmiastowy. Jedyne czego trzeba za wszelką cenę unikać to wszelakie alkohole czy też rozpuszczalniki jak aceton bo niszczą plastiki i powłoki lakieru.

11 lipca 2020

Bardzo dziękuję za poradę! I to niezwykle skuteczną! Przemyłam watermana ciepłą wodą z kropelką grapefruitowego Ludwika :) Spłukałam lodowatą wodą, osuszyłam...PISZE!!!

18 stycznia 2021

Dziękuję za radę. Dzięki Wam uratowałam mojego starego poczciwego watermana i pisze jak nowe. Dobrego dnia!

28 listopada 2021

A co zrobić jak pióro pisze po przemyciu kilka wersów i od razu zasycha? Nie mówiąc już o używaniu pióra w ciągu dnia... rozpisuję na jednych zajęciach i na kolejnych muszę od początku. Mam naboje i pióro Parkera.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium